Zakladatel Aleš Kubíček byl uveden do celosvětové síně slávy

Zakladatel Aleš Kubíček byl uveden do celosvětové síně slávy

19. duben 2024, 8:08
RSS

Česko se zapsalo do historie balónového létání. Balónář Aleš Kubíček se přidal do Síně slávy po bok hraběte von Zeppelina a bratrů Montgolfierových

Nejprestižnějšího ocenění, jaké lze získat ve světě balooningu, členství v Hall of Fame FAI neboli síni slávy balónového létání, se po devětadvaceti letech čekání dočkala i Česká republika. Oceněným aviatikem je Aleš Kubíček, který zanechal nesmazatelnou stopu v balónové komunitě po celém světě.

Aleš Kubíček je zakladatelem brněnské společnosti Kubíček, která je jednou ze tří největších světových výrobců horkovzdušných balónů. Firma nedávno oslavila třicet let a může se pochlubit více než dvěma tisíci balóny po celém světě a téměř dvaceti tisíci reklamních či uměleckých nafukovadel. Kromě toho se pyšní vlastní jedinečnou odlehčenou balónovou textilií chráněnou technologickým tajemstvím.

Před deseti lety utrpěl Aleš Kubíček na dovolené pádem ze schodů vážné poranění hlavy, po kterém bohužel komunikuje jen velmi omezeně. Ale ještě před touto těžkou nehodou v televizním rozhovoru prozradil, co pro něj balónové létání znamená. „Pro mě osobně je forma balónového létání výjimečná v tom, jakým způsobem ovlivňuje balónový let chování člověka, který ho absolvuje. Udivovalo mě, proč je tolik lidí spokojených, když vidí balón na obloze a proč je tolik lidí spokojených na palubě. A všiml jsem si, že balón je postavený na hlubokých symbolech, které jsou kdesi hluboko v našem nitru, které podmiňují naše chování, aniž bychom si to uvědomovali,“ řekl oceněný Kubíček v roce 2012 v pořadu České televize Před půlnocí.

Prvním a základním symbolem je podle Kubíčka symbol země, která nás tíží a charakterizuje naše starosti. Dalším symbolem je vzduch – něco, co nás prostupuje, přesahuje. „A my potom do toho vzduchu pustíme oheň, který symbolizuje proměnu. Oheň promění vzduch, balón se zvedne. Pak ale nastane okamžik, kdy my do toho balónu musíme vlézt. Musíme překonat strach, udělat rozhodný okamžik a přestat se bát. A když zatopíme ještě víc, stoupáme. Stoupáme pryč od našich starostí, které nás tíží. Letíme vzduchem, ale nevíme kam. Vzduch nás unáší někam a my se mu odevzdáme. To je důležitý okamžik. Už nejsme ti hlavní, ti, co tady vládnou a rozhodují, my se odevzdáme a plujeme vzduchem. A pak musíme zpátky na zem, ke svým starostem, chození do práce… Ale, a to je to důležité, kdesi někde hluboko v nás se něco změnilo,“ řekl Kubíček, který teď sdílí světovou síň slávy s legendami balónového létání jako Joseph a Jacques Montgolfierovi, Umberto Nobile, hrabě von Zeppelin nebo Stephen Fossett.

Ke slavnostnímu předání ceny dojde na Albuquerque International Balloon Fiesta v Novém Mexiku, které se koná ve dnech 5. až 13. října 2024.

V pondělí 25. března 2024 se Aleši Kubíčkovi dostalo dalšího uznání, a to ocenění za mimořádný přínos od podvýboru pro letectví a vesmírný program Poslanecké sněmovny České republiky.

Od prvního českého balónu po vzdušnou velmoc

Aleš Kubíček se do horkovzdušných balónů zamiloval v osmdesátých letech v brněnském Aviatik klubu. Se skupinou nadšených přátel zde zkonstruoval a postavil první český horkovzdušný balón: slavné šišaté OVO. K balónům se přidaly vzducholodě a koncem osmdesátých let se Kubíčkova vize proměnila do prvního velkého pasažérského balónu v Československu. To už se zabýval výrobou balónů profesionálně.

Ihned po revoluci vznikla společnost Kubíček spol. s r. o, která postupně rostla a rozšiřovala svůj repertoár také na héliové poutače. V roce 2005 si firma nechala postavit vlastní továrnu na míru v Jarní ulici na okraji Brna. Součástí areálu je louka ideální na zkoušky a vzlety balónů. Právě z tohoto místa zásobuje Kubíček horkovzdušnými balóny významnou část světového trhu a také jako jediný výrobce vyrábí kompletní balóny od vyplétání košů až po šití textilií.

„Na Alešovi nejvíce oceňuji jeho schopnost dávat lidem prostor pro růst a realizaci. Už od dob svého působení v Aviatik klubu vždy prosazoval individuální svobodu a věřil v sílu každého jednotlivce. Jeho důvěra v lidi byla vždy bezmezná. Obdivuji jeho odhodlání jít svou vlastní cestou,“ říká Radim Poláček, který se s Kubíčkem spřátelil na začátku osmdesátých let a následně s ním v Kubíčkově továrně od roku 1992 pracoval. „Aleši, moc ti gratuluji, že tvoje cesta došla až k těmto krásným oceněním,“ dodává Poláček.

„Aleš měl nesmírný vliv na globální balónový průmysl, jehož dopad bude bezpochyby přetrvávat i do budoucna. Jeho původně skromné začátky jsou svědectvím unikátních a výjimečných schopností. My, kteří jsme součástí průmyslu horkovzdušných balónů, považujeme za obrovské požehnání a privilegium, že Aleš zvolil právě tento obor a že nám poskytl nejvyšší kvalitu balónů, jaké svět kdy viděl,“ dodává ke gratulaci Michael Bauwens z balónové komunity v USA.

U balónů nezůstalo

Balóny ale nejsou jediným úspěchem Kubíčkovy firmy. Celá značka sdružuje tři brandy – Kubíček Balloons, Kubíček Visionair a Kubíček Aircraft. Mezi další produkty patří například nafukovací planety, které důvěrně znají návštěvníci Kraví hory v Brně a které mohli lidé obdivovat také na výstavě Expo v Dubaji. V ryze české firmě, kterou vlastní rodina Kubíčkova, našlo uplatnění 130 lidí. „Jsou to lidé od švadlenek a košíkářů až po konstruktéry s odborností, jakou má málokdo. Číslo zaměstnanců stále roste a všem patří velké poděkování. Bez nich by totiž firma nemohla existovat,“ říká manželka Aleše Kubíčka Naďa Kubíčková.

„Když jsme s balóny před 40 lety začínali, tak nikoho z nás ani v nejdivočejších snech nenapadlo, že vybudujeme firmu, která by se mohla posunout až na takovou úroveň,“ říká s úsměvem Kubíčková.


O firmě Kubicek Factory s.r.o.

Společnost se specializuje na výrobu horkovzdušných balónů pod značkou Kubíček Balloons, nápaditých nafukovadel Kubíček Visionair a letadel Kubíček Aircraft v kategoriích UL a LSA. Společnost se od svého založení v roce 1992 rozrostla na přibližně 130 zaměstnanců a stala se uznávaným specialistou v oboru. Tradiční řemeslná a ruční práce je v Kubíček Factory s.r.o. v symbióze s novými technologiemi a vývojem. Každý výrobek či jeho část je pečlivě navržena, vyrobena a otestována do posledního detailu pod dohledem zkušených specialistů. Konkurenční výhodou značky Kubíček je vlastní výroba speciální balónové polyesterové textilie, chráněné technologickým tajemstvím. Zároveň je průkopníky jejího použití ve výrobě horkovzdušných balónů. Během více než tří desetiletí své existence firma vyrobila přes 2 300 horkovzdušných balónů, 1 300 košů, 2 750 hořáků, 20 000 nafukovadel a 8 letadel, které putují z Brněnské továrny do celého světa. Díky těmto úspěchům se právem řadí mezi tři největší výrobce horkovzdušných balonů na světě, prestižního výrobce technicky vyspělých kvalitních nafukovadel na míru, a v neposlední řadě speciálních „terénních“ letadel.


Odpovíme Vám:

Kamila KolářováKamila, asistentka obch. odd.
odpoví vám na cokoli

  captcha

odpovime_martinMartin, obchodník
zodpoví vaše obchodní dotazy. Stará se o zákazníky z Česka

  captcha

Ivo BrzákIvo, obchodník
zodpoví vaše obchodní dotazy

  captcha

Milan, obchodníkcrew_MMx_copy
zodpoví vaše obchodní dotazy

  captcha

David, sales manager
zodpoví vaše obchodní dotazy

  captcha

Ondřej BenešOndřej, servis a poprodejní péče
řeší opravy, pravidelné prohlídky, reklamace a stížnosti

  captcha

odpovime_radimoRadim, vedoucí tech. oddělení

zodpoví technické dotazy

  captcha

Radim PoláčekRadim, výkonný ředitel
přijímá nabídky ke spolupráci a pochvaly všeho druhu

  captcha

Petr KubíčekPetr Kubíček

Co dodat?

  captcha